Etapy budowy domu – zobacz, jak to wygląda

Tak właściwie jeśli gra toczy się o budowanie domu, to mówimy tu o pewnym procesie, który to jest formułowany mianem dodatkowych etapów. Istnieje pewny ustalony porządek, jaki to ma miejsce przy stawianiu obiektu, jakim jest dom.

Budowa domu to trzy fazy, o jakich można powiedzieć oraz jakie to wynikają w trakcie kładzenia budynku. Pierwszym etapem jest tutaj tak zwany „stan zerowy”, który to nie obejmuje jeszcze samej budowy, a jedynie cykl kroków, jakie wypada podjąć przed zaczęciem prac. Powiadając krótko niezbędne jest tutaj wytyczenie działki pod zabudowę, ustawienie ogrodzenia, plan zagospodarowania terenu i wszelkie inne formalności prawne jakich to wypada dopilnować.

Kiedy tak właściwie postawimy ściany fundamentowe oraz poprowadzimy podziemne instalacje wchodzimy do drugiego etapu budowy domu, który to określany jest jako stan surowy. Obejmuje on zawody naziemne, a wobec tego w głównej mierze stawianie samego obiektu. Wtedy to murujemy wszystkie ściany, tak peryferyjne, jak oraz wewnętrzne, tworzymy prawdopodobne klatki schodowe, budujemy półpiętra i stropy, otwory okienne oraz drzwiowe, a też kryjemy obiekt więźbą dachową, wraz z jej pokrywaniem – polecamy pozwolenie na budowę domku letniskowego. Można tutaj jeszcze wspomnieć o otworach wentylacyjnych i kominowych. Kiedy nasz budynek stoi czeka nas następny proces, jaki w dalszym ciągu formułujemy mianem „stanu surowego”, chociaż w przypadku tworzenia całej konstrukcji mówimy o „stanie surowym otwartym”, tudzież wszelkie roboty wykończeniowe to „stan surowy zamknięty”.

Jedynymi zewnętrznymi robotami są tu prace tynkarskie, a także wykonywanie zewnętrznej stolarki okiennej oraz każdych drzwi prowadzących do środka. Budowa domu to tak właściwie też cykl obejmujący prace wewnętrzne. Spostrzegamy przez to takie czynności, jak zakładanie wszystkich instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian wewnątrz obiektu, malowanie, sporządzanie wszelkiego rodzaju posadzek, instalowanie ewentualnych rozwiązań grzewczych, jak chociażby ogrzewanie podłogowe, stolarka wewnętrzna, a także wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w tak zwane białe elementy montażowe. Po wykonaniu tych prac następuje oddanie obiektu do użytku, kiedy tak właściwie to powiadamy o trzecim etapie, innymi słowy tak nazywanym „stanie pod klucz”.