Jakim sposobem można zaoszczędzić na budowie domu?

Planowanie budowy swojego przyszłego mieszkania to nie jedynie wybranie działki pod budowę lub również poprawnego projektu domu – to przede wszystkim policzenie, czy uda nam się zgromadzić środki na sfinansowanie tak poważnej inwestycji. Jeśli okaże się, iż nagromadzone fundusze są nazbyt skromne, można jakkolwiek wspomóc się kredytem hipotecznym, większa część ludzi inaugurujących budowę domu tak naturalnie robi.

Tak wobec tego po określeniu swoich ewentualnych finansów wolno przystąpić do poszukiwania słusznej działki, a następnym krokiem będzie ustalenie, jakie projekty domów wchodzą w grę, czy poprawniej będzie nabyć już gotowy projekt (wersja najtańsza), zakupić projekt i poprosić projektanta o naniesienie pewnych zmian, zgodnie z naszymi wyczekiwaniami, czy także zlecić wykonanie projektu domu pracowni architektonicznej (opcja najdroższa). Co jednakże zrobić, kiedy tak właściwie okaże się, iż symulowany koszt budowy naszego domu, razem z kupnem działki i projektu jest większy aniżeli możliwe do zgromadzenia środki na budowę domu? W takiej sytuacji nie należy od razu poddawać się, lecz poszukać z jednej kwestii możliwości pomocniczego sfinansowania inwestycji, a po wtóre – możliwości wygenerowania oszczędności, a w takim razie miarodajne przetasowania wydatków.

Będzie to możliwe na poszczególnych etapach budowy domu, jednakże należy przyjąć przy tym żelazną zasadę – aby nie oszczędzać na wszystkim oraz za wszelką cenę, ale ciąć wydatki racjonalnie, nie oszczędzając na bezpieczeństwie przyszłych mieszkańców domu, ich zdrowiu oraz solidności samej konstrukcji. Budowa domu ma to do siebie, że istnieją pewne zamienniki to w żadnym razie nie jest powiedziane, że gorsze od tych, które wskazane pozostały w projekcie domu.

Na przykład dużo wolno zaoszczędzić, rezygnując z podpiwniczenia domu, bo okazuje się, iż nawet częściowe podpiwniczenie domu wytwarza dosyć ważne środki finansowe lub wybierając miejsca, gdzie wolno zakupić miarodajne detale taniej, jak mury oporowe. Następne oszczędności to wybór dachu i jego pokrycie – zamiast dachu wielospadowego i pokrycia dachówka ceramiczna można zastosować o wiele tańszy dach dwuspadowy i pokrycie dachowe w postaci blachodachówki lub dachówki bitumicznej.