Warianty i typy maszyn budowniczych – kiedy tak właściwie korzystne mogą okazać się ciągniki jednoosiowe?

W czasach wszędobylskiego kryzysu firmy budowlane redukują koszty. Jednak nie zawsze jest możliwość przeczekania i odłożenia decyzji o zakupie dla firmy innowacyjnych maszyn budowniczych. No właśnie czy koniecznie należy kupić nowatorskie maszyny? Czy maszyny budowlane, jakie nabywają firmy muszą być prosto z fabryki? Przecież istnieje możliwość zakupu machin budowniczych z rynku wtórnego, po wielokrotnie, wybitnie atrakcyjnych cenach.

Wielokrotnie firmy, jakie są likwidowane czy też się przebranżawiają lub też z różnych przyczyn muszą wysprzedawać swój majątek oferują klientom sprzęt w trafnym stanie technicznym w wybitnie atrakcyjnych cenach. Firmy w okresach oszczędzania muszą rozeznać czy nie było by w ich biznesie skorzystanie z tej formy oraz sposobu zdobycia pomocnych machin budowlanych do aktywności firmy. Inną możliwością jest również wypożyczenie oprzyrządowania oraz jest to najtańsza opcja w czasie kiedy dany sprzęt jest potrzeby jednorazowo.

W przypadku kiedy dana maszyna budowlana potrzebna jest często, należałoby zakupić ją na potrzeby firmy oraz posiadać pewność, że zawsze będzie osiągalna kiedy zajdzie nieodzowność jej wykorzystania. Transport tzw. bliski to taka praca maszyn oraz urządzeń, w wyniku, jakiej ma miejsce przemieszczenie materiałów oraz różnych obiektów na niewielka odległość, zwykle w obrębie budowy, placu składowego, magazynie itp. Maszyny budownicze sprzyjające do transportu bliskiego to między innymi dźwignice.

Pomocną opcją są także łącznik śrubowy. Sprzyjają one do transportu pionowego i poziomego ładunków na niewielkie odległości, odbywa się to w ruchu przerywanym. Dźwignice, jako machiny budownicze, dzielą się na dźwignice proste, które są zbudowane z jednej, najistotniejszej części prostej oraz dźwignice złożone, w których przypadku jest znacznie więcej części składowych. Dźwignice łatwe to: ciągniki, wózki, suwnice, żurawie oraz wspornice. Dźwignice złożone to w głównej mierze urządzenia suwnicowo – wspornikowe jak też suwnicowo – żurawiane. Innym gatunkiem maszyn budowlanych mających zastosowanie w transporcie bliskim są wózki transportowe, napędzane przede wszystkim silnikiem elektrycznym oraz różnorodne przenośniki – gwarantują one przewóz surowców (przenośniki taśmowe).