Zagrożenia dla branży budowlanej – zobacz, jakie?

Fach projektanta przynależy do grupy profesji renomowanych oraz docenianych. W ogromnym stopniu wpisuje się w paletę zawodów artystycznych. Właśnie dlatego również studia architektoniczne są zawsze oblegane oraz o jedno miejsce ubiega się kilkoro kandydatów. Ilość kandydatów na jedno miejsce zależy także od uczelni, najwięcej chętnych mają przeważnie politechniki : warszawska, wrocławska, gdańska.

Żeby pozostać architektem należy mieć zdolności plastyczne, fantazje przestrzenną, inwencję twórczą, niemniej jednak też całkowicie konkretne umiejętności połączone z naukami fizycznymi oraz matematyką.

Dzieła architektoniczne powstają jednak nie tylko za sprawą pracy inżynierów projektantów. Identycznie kolosalną, jak projektanci, rolę do odegrania mają wykonawcy, a w następstwie tego budowlańcy, którzy zajmują się przeróżnymi ważnymi sprawami, jak geosynthetic clay barrier. Edukowanie w tym zawodzie odbywa się na przeróżnych poziomach. Wolno podjąć studia wyższe na kierunku budownictwo lądowe, które prowadzone jest na studiach technicznych. Tak nazwany średni personel budowniczy rekrutuje się z absolwentów techników budowlanych i szkół zawodowych.

Minionymi czasy na rynku budowlanym widoczny jest problem z tego typu robotnikami. Wypływa on z faktu likwidacji wielu szkół zawodowych oraz techników. Robotnikiem budowlanym ma okazję być właściwie każdy chętny, również bez kwalifikacji, natomiast zawód murarza, tynkarza czy cieśli budowlanego potrzebuje już posiadania stosownych, oraz to nie małych, umiejętności.